ORBL 2014/15 INDIVIDUAL Handicap Tournament Results

ORBL 2014/15 INDIVIDUAL Handicap Tournament Results

 

Ladies Doubles

A

B

C

D

E

-6

A

Janet Beardmore

Angela Lister

 

11-21

19-21

W

20-21

20-21

21-15

7-21

+7

B

Kath Campbell

Jan Broadley

21-11

21-19

 

W

12-21

18-21

17-21

18-21

-4

C

Helen Wyton

Suzanne Drury

W

W

 

W

W

+7

D

Laura Ashworth

Cath Whiddon

21-20

21-20

21-12

21-15

W

 

21-20

17-21

+7

E

Janet Heywood

Gill Catlin

15-21

21-7

21-17

21-18

W

20-21

21-17

 

Winners: Laura Ashworth and Cath Whiddon

Runners-Up: Janet Heywood and Gill Catlin

 

 

 

Mixed Doubles A B C D E
A

Paul Beardmore

Shelley Taylor

 

19-21

21-19

20-21

21-15

21-15

21-7

11-21

16-21

B

Stan Gac

Angela Lister

21-19

19-21

 

21-20

18-21

21-14

21-7

21-12

16-21

C

Danny Mills

Alex Lord

21-20

15-21

20-21

21-18

 

21-18

21-17

21-13

21-9

D

Damon Webster

Laura Ashworth

15-21

7-21

14-21

7-21

18-21

17-21

 

20-21

20-21

E

Paul Shiel

Gill Catlin

21-11

21-16

12-21

21-16

13-21

9-21

21-20

21-20

 

Winners: Danny Mills & Alex Lord

Runners Up: Stan Gac & Angela Lister

 

 

Men’s Group 1

A

B

C

D

Scr

A

Paul Beardmore

Neil Mills

 

11-21

12-21

12-21

14-21

21-16

21-18

-10

B

Paul Baker

Lee Povey

21-11

21-12

 

21-17

21-19

21-14

21-12

+12

C

Rob Newman

Matt Simms

21-18

21-14

17-21

19-21

 

21-14

21-9

+6

D

Nigel Hunter

Arshad Mahmood

 

16-21

18-21

14-21

12-21

14-21

9-21

 

 

Winners: Paul Baker & Lee Povey

 

 

Men’s Group 2

A

B

C

D

+3

A

Damon Webster

Richard Ashworth

 

21-18

21-15

18-21

21-13

21-19

21-16

+5

B

Rod Collins

Brian Dearden

18-21

15-21

 

10-21

21-15

17-21

13-21

+7

C

Sam Preston

Michael Bdzola

21-18

13-21

21-10

15-21

 

18-21

18-21

-5

D

Anthony Boughton

Simon Jukes

19-21

16-21

21-17

21-13

21-18

21-18

 
Winners: Damon Webster & Richard Ashworth

 

 

Men’s Group 3

A

B

C

D

+7

A

Balaji Alambara

Bijoy John

 

12-21

21-14

19-21

20-21

15-21

11-21

+5

B

Michael Grant

Chris Burrill

21-12

14-21

 

21-12

13-21

16-21

11-21

+6

C

Philip Turner

Andy Shackleton

21-19

21-20

12-21

21-13

 

16-21

19-21

-3

D

Pasha Riley

Phil Worthington

21-11

21-15

21-16

21-11

21-16

21-19

 
Winners: Pasha Riley & Phil Worthington

 

 

Men’s Group 4

A

B

C

D

-3

A

Stan Gac

Danny Mills

 

9-21

17-21

19-21

20-21

21-18

21-16

Scr

B

Colin Dunn

Carl Davies

21-9

21-17

 

20-21

15-21

21-18

21-9

+12

C

Paul Shiel

Adam Shiel

21-19

21-20

21-20

21-15

 

21-12

21-18

+4

D

Neil Butterworth

Gary Harrall

18-21

16-21

18-21

9-21

12-21

18-21

 
Winners: Paul Shiel & Adam Shiel

 

 

Men’s Semi-Finals:

Group 1 winners v Group 2 winners:

Paul Baker & Lee Povey (-10) 21-18, 21-16

V

Damon Webster & Richard Ashworth (+3)

 

Group 3 winners v Group 4 winners:

Pasha Riley & Phil Worthington (-3) 21-17, 19-21, 21-15

V

Paul Shiel & Adam Shiel (+12)

 

Final:

Paul Baker & Lee Povey (-6) 21-16, 18-21, 21-18

V

Pasha Riley & Phil Worthington (Scr)